İletişim

0544 201 24 35

İletişim
İletişim

Marka tescil başvurusu öncesi araştırma ve sorgulama, gerekli belgeler, istenen evraklar, tescil nasıl ve nereden alınır, nereye başvuru yapılır, marka tescil belgesi almak için gerekenler, tescil süreci ve süresi nedir, Uluslararası marka patent alma ücreti ve toplam maliyetleri aşağıdaki marka tescili kılavuzunda bulabilirsiniz.

Neden marka tescili, marka tescili yaptırmak neden önemli, marka tescili için yapılması gerekenler, nerede ve nasıl tescil yapılır, marka patent tescil kriterleri, ayırt edicilik ne demek, re’sen ve nisbi red(itiraz üzerine) nedenleri neler olduğuna dair ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Özet olarak marka tescil işlemlerinin başvurudan belgenin teslime kadar olan tüm süreci ve sonrası, devir ve yenileme vb. iş ve işlemleri, süreç içindeki itirazlar dahil tam bir kılavuz niteliğindeki yazımızın sonuna kadar incelenmesini öneriyoruz.

Marka tescil konusu başvur öncesi, süreç ve sonrası olmak üzere üç genel kategori başlığı altına inceleyeceğiz.

 

Marka Tescili Nedir

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerden ayırt edilmesini sağlayan, kelime, harf, rakam, şekil ve bunların kombinasyonun oluşturulmuş işaretlerin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmesi ve belgelendirilmesi demektir.

Marka tescile konu işaret, başvuru tarihi itibariyle öncelik hakkı, markalar bülteninde yayınlanmasından itibaren de hukuki haklar sağlamaktadır. Onar yıl süre ile yenilenmesi şart ve koşuluyla süresiz hak sahipliği ve koruma sağlamaktadır.

 

Koruma Talep Edilen Mal ve Hizmetlerin Yer Aldığı Marka Tescil Sınıfların Tespiti

Marka tescil başvuru öncesi, öncelikle koruma talep edilen mal ve hizmetlerin listelendiği marka tescil sınıfları tespit edilmelidir. Marka emtia listesi 45. Sınıfta toplanmakta, 1-34 sınıf aralığındaki sınıflarda mal grupları yani ürün grupları, 35-45 sınıf aralığındaki sınıflarda ise hizmetler listelenmektedir.

 

Marka tescil sınıfları başlıklı yazımızı inceleyerek ayrıntılı emtia listesini inceleyebilirsiniz. Bu arada emtia listesinde olmayan özellikle spesifik mal ve hizmetlerin olması halinde, marka ve patent vekillerimiz ve danışmanlarımızdan ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.

 

Marka tescili, kayıtlı mal ve hizmetler bakımından koruma ve hak sahipliği sağlaması ve olası itirazlarda aynı/benzer, yani farklı sınıflarda kayıtlı olsa bile aynı türden mal ve hizmetler olarak kabul edilmesi muhtemel mal ve hizmet listesinin konusunda uzman birisi tarafından yapılması oldukça yararlı olacaktır.

 

Marka tescil toplam maliyetleri şu şekildedir.

  1. a) Marka tescil sınıfları resmi Türk Patent harç bedeli,
  2. b) Marka Tescil Belge Düzenleme ücreti
  3. c) Başvuru sürecinde itiraz olması halinde, itiraza karşı görüş hizmet ücretleri
  4. d) Re’sen ve/veya itiraz üzerine Türk Patent RED kararlarına itiraz ücretleri
  5. e) Vekillik hizmet fiyatları

 

ÖNEMLİ: Türk Patent’ e ödenen ücretlerin bir kısmı harç bedeli olarak alınmaktadır. Harçlar KDV matrahına dahil olmadığından KDV uygulanmaz. Dolayısıyla bu durumun gözetilerek muhasebe kaydının yapılması gerekmektedir.